Rozvrhy sportů

Bouldering

Garant:

Aktuality:

Upozornění: z důvodu rekonstrukce výuka boulderingu bude zahájena v týdnu od 1.10.2018

9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 16 16 17 17 18 18 19 19 20 20 21
po zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Šípek) zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Šípek) zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. VČA VČA VČA
út zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. VČA VČA VČA
st zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Leitnerová) zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Leitnerová) zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Leitnerová) VČA VČA VČA
čt zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10. zahájení výuky v týdnu od 1.10.(Šípek) zahájení výuky v týdnu od 1.10. (Šípek) zahájení výuky v týdnu od 1.10.(Šípek) VČA VČA VČA
so
ne
 
FCM Boulder centrum

Anotace:

Bouldering je formou lezení bez zajištění do relativně bezpečných výšek (5 m). Bouldering jako lezecká disciplína vyniká dynamikou pohybu, pestrostí polohování částí těla a prací s vlastní hmotností a těžištěm. Začátečníci se seznámí se základní lezeckou technikou tak, aby byly schopni nacvičovat samostatně lehké bouldry, pohybovat se po lezecké stěně a využívat k tréninku síly další pomůcky v Bouldercentru jako je lano, žebřík, hrazda, kampus. Pokročilí lezci mají možnost zkoušet předem označené bouldry, trénovat lezeckou vytrvalost využitím celého prostoru stěny, tvořit nové bouldry a trénovat na výše zmíněném nářadí. 

Bouldering je základem celoroční přípravy pro všechny lezecké disciplíny, je také vhodný jako doplněk tréninku síly, ohebnosti a obratnosti pro jiné druhy sportů.

Osobním vybavením, které lezec potřebuje, jsou speciální boty "lezečky" (buď vlastní, nebo je v omezeném množství lze za poplatek jednorázově zapůjčit. Je dovoleno používat tejpovací pásky a pouze pevné nebo tekuté magnezium (gel, kuličky). Je vhodné nosit vlastní ručník podobně jako do posilovny.

Osnova:

Seznámení se s bezpečností a podepsání souhlasu s podmínkami výuky, seznámení se s náplní výuky a doprovodným programem, s podmínkami pro udělení zápočtu.
Základní druhy chytů a jejich úchopy: pozitivní, boční a spodní chyty, chyty na tření, stisk, boule, lišta, madlo, uzavřený a otevřený úchop atd. Stupy: kolmo ke stěně, stup na hraně, stup na tření, využití paty, špičky, kombinace stupů
Technika lezení: lezecký pohyb. Lezecký krok: fáze přípravy, hlavní fáze, fáze dokončení. Nácvik techniky: rovnováha, pravidlo tří pevných bodů, pravolevá rovnováha. Pozice těla: kozí noha, vysoký krok, nasednutí na patu, široké rozkročení, žabí postoj, „ No hand rest“, vytočení boků.
Práce s těžištěm, vyvažování těla, technika protitlaků, lezení po struktuře, výměna nohou, balancování na stupech, správný postoj těla, výpony na špičkách
Lezení v kolmém a převislém profilu, lezení v koutě, na hraně, v převisu, traverzy.
Trénink síly a vytrvalosti pro lezecký pohyb, změna tempa při lezení, lezení poslepu, vnímání postavení nohou a rukou, lezení ve dvojicích, možnosti odpočinku při lezení. Dynamické kroky.
Hry na lezecké stěně: hry na rozvoj lezeckých dovedností, trénink síly, vytrvalosti i rychlosti pro lezecký pohyb.
 

Cíl:

Kompenzace jednostranného sedavého zaměstnání, připravenost v síle, silové vytrvalosti a technice lezení.  Boulderingem se trénuje lezecká technika, síla, vytrvalost a duševní kontrola, které lze uplatnit při samotném lezení na lezecké stěně nebo v terénu.

Studenti mají možnost se realizovat ve vybraném sportu podle svých kondičních předpokladů. Začátečníci si osvojí základní lezeckou techniku. Na jejím základě budou schopni nacvičovat samostatně lehké bouldry , pohybovat se po lezecké stěně a využívat k tréninku síly další pomůcky v Bouldercentru jako jsou lano, žebřík, hrazda. Pokročilí lezci se naučí zvládat předem označené bouldry, trénovat lezeckou vytrvalost s využitím celého prostoru stěny, tvořit nové bouldry.

 

SPORTOVNÍ REPREZENTACE – zájemci o sportovní reprezentaci školy v systému vysokoškolských přeborů musí kontaktovat garanta sportu a mohou se zapojit do společné přípravy v hodinách pro pokročilé (P) nebo ve speciálně zaměřených hodinách s náborem na začátku semestru (V).

Nadstavbou výuky jsou hodiny pro rekreační a kondiční lezení označené jako VČA. V rámci těchto hodin jsou připraveny kurzy pro děti i pro dospělé: 

  • Sportovní pátky pro děti s boulderingem
  • Kurzy boulderingu pro dospělé 
  • Individuální lekce boulderingu - jednorázový kurz (je možné zajistit po individuální domluvě)
  • Boulderliga

 

TURNAJE A AKCE - Vánoční hry, Den sportu, aj. (vhodné pro náhradu zameškané výuky)

KURZY - nadstavbová aktivita ve spolupráci s VSK VUT Brno. Zájemci o kurzy v rámci VČA (sportovní pátky, kurzy pro dospělé, individuální lekce) a o Boulderligu kontaktujte, kozlova@cesa.vutbr.cz nebo telefon 541 142 282.

 

Pravidla bezpečného lezení

Organizační řád BC

Ceník BC

Provozní řád sportovišť VUT

 

Akce

Katalogové listy