Vodní záchrana a vodní záchranný sport

Aktuality:

Hodiny tělesné výchovy, probíhající na pronajímaných sportovištích (bazény, ledová plocha, Sokol Brno I.) jsou zpoplatněny - studenti si přispívají na nájem sportoviště.

Platba těchto sportů probíhá převodem na účet viz. Pokyny pro platby.

Příspěvek za vodní záchranu a VZS: semestr / 1 zápis 280,- Kč je třeba uhradit do 24.9.2017.

Pokud si studenti sami v IS neodregistrují v semestrální výuce přihlášený sport do 23.9.2017, i když nebudou výuku navštěvovat, bude po nich ekonomické oddělení rektorátu VUT v Brně vymáhat neuhrazenou pohledávku ve výši poplatku. Zrušení sportu v průběhu semestru je možné jen ze zdravotních důvodů na základě písemné žádosti a lékařské zprávy.

Výuka začíná v týdnu od 25.9.2017

9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 16 16 17 17 18 18 19 19 20 20 21
út výuka od 26.9.

Bazén TJ Tesla (Lesná)

Cílem předmětu je seznámit studenty se způsoby a metodami vodní záchrany a připravit je na takové úrovni, aby byli schopni zachránit lidský život, případně úspěšně zvládli licenci plavčík-záchranář. Nebo nabídnou zájemcům možnost realizovat se ve vodním záchranném sportu.

Vodní záchrana

Předmět vodní záchrana je vypsán jak pro studenty se zkušenostmi s vodní záchranou, tak pro úplné začátečníky a probíhá na bazéně Lužánky. Studenti po absolvování jednoho semestru vodní záchrany budou připraveni na získání licence záchranářského minima nebo po absolvování dvou semestrů vodní záchrany budou mít dovednosti na úrovni licence plavčík-záchranář. V případě zájmu o licenční kurz se individuálně domluvíme na bazéně.

Obsah předmětu:
• prvky vodní záchrany – nácvik a trénink záchrany tonoucích
• modelové situace
• výuka a zdokonalování plaveckých dovedností
• trénink plavecké kondice
• možnost dokončení semestrální výuky licencí (při splnění požadavků)

Náplň výuky:

• Úvodní hodina – BOZP, zjištění úrovně plaveckých dovedností potřebných pro VZ (vznášení se, splývání, šlapání vody, znak soupaž – základní znak), sebezáchrana
  • Dopomoc unavenému plavci, Skok do neznáme vody, Záchranářský kraul
  • Potápění a plavání pod vodou, zanoření, plavání ve ztížených podmínkách
  • Záchrana tonoucích (osobní zásah, techniky přiblížení se), narovnání tonoucího (1 způsob)
  • Uchopení a narovnání tonoucího (2 způsob), tažení
  • Techniky tažení
  • Techniky vynášení tonoucího z bazénu
  • Záchrana s pomůckami
  • Vodní záchranný sport, Modelové situace
  • Poranění páteře, páteřní deska
  • Záchrana v atypických podmínkách a situacích

Členění do skupin – vodní záchrana:
Z = začátečníci - úroveň plaveckých dovedností na pokročilé úrovni tzn. uplavat 200 m jakýmkoliv plaveckým způsobem, uplavat 100m kraulem, potopit se ke dnu bazénu, uplavat minimálně 15 m pod vodou, dobrá zdravotní způsobilost (základní kurz)
MP = absolvování minimálně jednoho semestru vodní záchrany, nebo licence plavčík či záchranářské minimum a praxe s vodní záchranou (navazující kurz 1)

=

pokročilí - studenti po absolvování  dvou semestrů specializace "vodní záchrana" a studenti s licencí "plavčík" (navazující kurz 2)

Vodní záchannýsport + totální plavání

=

Výuka, při níž si studenti vyzkouší disciplíny vodních záchranářů a seznámí se s metodou totálního plavání neboli metoda úplného ponoření

Vodní záchranný sport

Pro zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a patří mezi zdatnější či pokročilé plavce, je připraven vodní záchranný sport. Předmět vodní záchranný sport je vypsán jak pro studenty se zkušenostmi s vodní záchranou, tak pro úplné začátečníky a probíhá na bazénu za Lužánkami.

Obsah předmětu:
• Zdokonalování a trénink plavecké techniky a kondice
• trénink sportovních disciplín vodní záchrany (plavání se záchranářským pásem,v oblečení, pod vodou nebo s ABC maskou, hod záchrannou pomůckou na cíl,tažení, modelové situace záchrany tonoucích aj).

Požadavky na vodní záchranný sport:

VZS

=

• studenti se zkušenostmi s vodní záchranou i začátečníci bez zkušeností
  • dobrá úroveň plaveckých dovedností (100m kraul cca 2 min)
  • uplavat, alespoň 400m bez zastavení
  • uplavat 18-25m pod vodou

Sport vodní záchrana je u nás jen málo známý, ale v Evropě je rozšířeným sportem zejména mezi studenty vysokých škol. V ČR se pořádají jak amatérské, tak profesionální závody. V roce 2012 na Akademických hrách byl vodní záchranný sport představen jako ukázkový sport a naším zájmem je tento sport rozšířit mezi naše studenty a v případě zájmu se účastnit záchranářských soutěží.

Vodní záchranný sport a totální plavání

Nově jsme pro Vás připravili výuku vodního záchranného sportu v kombinaci s metodou totálního plavání, o niž se můžete více dozvědět na oficiálních stránkách Totálního plavání, jehož zakladatelem je Tomáš Vojtěchovský. Jedná se o metodu úplného ponoření, kdy se plavci pokoušejí svůj plavecký způsob kraul co nejvíce přiblížit pohybů ryb pod vodou, zaměřují se na cit pro vodu a snaží se o co nejmenší výdej energie při co možná nejlepší výkonu.

Odborné vedení:

Mgr. Michaela Bátorová

Bc. Michal Hájek

TURNAJE A AKCE - Vánoční hry, Den sportu, aj. (vhodné pro náhradu zameškané výuky)

KURZY - nadstavbová aktivita ve spolupráci s VSK VUT Brno

Odkazy: