VYSOKOŠKOLSKÝSPORTNAVUTVBRNĚ
VZNIKAHISTORICKÉKOŘENYCESAVUTVBRNĚ

CESA vzniklo spojením 3 kateder (FSI, FAST a FEI) a 1 správy sportovních a tělovýchovných zařízení (rektorátní pracoviště). CESA od 1.1.2001 kompletně zajišťuje všechny formy tělesné výchovy a sportovních aktivit pro studenty (semestrální výuka, kurzy sportovních specializací, rekreační sport ve volném čase, vzdělávací kurzy a školení, sportovní reprezentaci) i pro zaměstnance a širokou veřejnost. Za dobu existence CESA výrazně vzrostl počet studentů zapojených do tělesné výchovy. V roce 2001 sportovalo 5,5 tisíce studentů, v zimním semestru 2023 se zapsalo do volitelného předmětu TV 7 252 studentů. Změny zaznamenala i nabídka sportů. Otevřením netradičních sportů, novými alternativními programy v řadě sportovních specializací a rozmachem sportovišť, se nabídka pohybuje na počtu 88 specializací. Od roku 2009 do roku 2016 se CESA podílela na zabezpečování výuky ve studijním oboru Management v tělesné kultuře, který byl akreditován na Fakultě podnikatelské. Od roku 2019 má CESA akreditovaný vlastní studijní program Sportovní technologie. Na mezioborovém studiu s profesním zaměřením (první v ČR) CESA spolupracuje s FEKT VUT a odborníky z praxe.

Významné osobnosti kateder tělesné výchovy (1945-1989)

JEŽEK
BOGDÁLEK st.
PODEŠVA
GRULICH
MRÁZEK
ANDERLE
BRÁZDA
PTÁČEK
HRUBÝ
RINAGL
ONDRÁČEK Z.
ONDRÁČEK M.
FRIEDL

Moderní areál CESA

Součástí práce zaměstnanců CESA je také správa, provoz a modernizace sportovních zařízení školy. V roce 2007 byla v kampusu Pod Palackého vrchem dokončena první etapa budování vlastních sportovních zařízení. V roce 2012 byl celý sportovní areál VUT v Brně dobudován. Sportovní areál nyní nabízí podmínky pro celoroční sportování ve víceúčelové sportovní hale, na atletickém stadionu s certifikací IAAF (povrch MONDO), na víceúčelovém stadionu s fotbalovým trávníkem třetí generace, na tenisových kurtech a umělým povrchem, na hřištích pro volejbal, nohejbal a basketbal, na asfaltovém chodníku pro in line bruslení, v tělocvičně na badminton a na workoutovém hřišti pro kondiční trénink. Moderní sportoviště jsou vybavena odpovídajícím sociálním zázemím. Celý areál navazuje na ubytovací a stravovací kapacity kolejí a menz a je v blízkosti většiny fakult (FSI, FEKT, FP, FCH) a vysokoškolských ústavů (CEITEC, ÚSI) a Českého technologického parku.

CESA se stalo duchovním otcem Českých akademických her (ČAH), které jsou vzkříšením myšlenky československých univerziád. Prvních akademických her se v roce 2002 zúčastnilo v Brně více než 1500 sportovců z českých vysokých škol. V roce 2008 bylo VUT v Brně opět pořadatelem tohoto velkolepého svátku vysokoškolského sportu. V programu bylo 30 sportů pro téměř 3 000 vysokoškoláků z ČR i zahraničí. V roce 2012 se pořadatelství Českých akademických her opět vrací na VUT v Brně. V 11. ročníku ČAH bylo připraveno 29 sportů pro 2 500 sportovců ze všech vysokých škol v ČR. Čtvrtý návrat ČAH na VUT proběhl v roce 2019, kdy se v 18.ročníku soutěžilo ve 23 sportech a bylo zaregistrováno 1 889 sportovců.

CESA je také nositelem kvalitních tělovýchovných a odborných služeb. Jako vzdělávací a školící zařízení s akreditací MŠMT pořádalo v období 2005 - 2018 kurzy a školení s udělováním diplomů a licencí instruktorů a lektorů ve specializacích aerobik, kondiční posilování, lyžování, indoorcycling, nordic walking. Od roku 2006 CESA realizuje vzdělávací a pohybové programy pro seniory v rámci Univerzity třetího věku (U3V) nebo v rámci Seniorské akademie. V době prázdnin využívá CESA vysokoškolská sportoviště pro pořádání příměstských táborů a sportovních kempů. CESA poskytuje a vytváří ideální podmínky pro přední sportovní oddíly města Brna k uspořádání letních soustředění (Kometa – muži, junioři, FC Bystrc, aj.). V roce 2005 se CESA podílela na spolupořadatelství Letní Dětské olympiády mládeže (LODM), od roku 2007 pořádá každoročně Pohár federací v gymnastickém aerobiku. Na sportovištích VUT v Brně se konalo Mistrovství světa v korfbalu, PMEZ v atletice družstev juniorů, Celorepublikový sokolský slet, Mistrovství ČR v atletice, atletické soutěže handicapovaných, soutěže hasičů, firemní olympiády a celá řada dalších významných sportovních akcí.

Odbornost, zaujetí a nasazení zaměstnanců CESA je zárukou kvalitního pokračování práce několika generací vysokoškolských učitelů na akademické půdě VUT. Projekt KONCEPCE SPORT na VUT zahrnuje všechny činnosti CESA v oblasti pohybových a sportovních aktivit, které jsou potřebné pro zajištění kvalitní výuky ve volitelném předmětu Tělesná výchova, pro rozvoj volnočasových pohybových aktivit studentů i zaměstnanců, pro přípravu sportovní reprezentace školy, pro rozvoj a efektivní provoz školní sportovní infrastruktury, pro spolupráci se studentskými spolky, pro propagaci studia na VUT prostřednictvím sportu a pro zvýšení kvality a kultury akademického života na vysoké škole.

Odpovědnost: Ing. Michal Urbánek